דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
1 באוגוסט 2007 | מהדורה 40

תרבות ישראלית ומה שהיא מגלה לנו על עצמנו

מה מגלה לנו התרבות הישראלית העכשווית על עצמנו? האם קיימות בתחומי היצירה השונים התפתחויות המצביעות על הכיוונים שאליהם עשויה התרבות כולה ללכת בשנים הקרובות? מצוידים בשאלות האלה פנינו אל יוצרים בתחומים שונים ושאלנו לדעתם

.

בתום העבודה על הגיליון מצטיירת התמונה המהוססת הבאה: פעם היתה כאן רוח גדולה, הגמונית, רוחה של מפא"י ההיסטורית. הרוח הזאת שוב איננה כאן, וגם ההגמוניה איננה מה שהיתה פעם. השחרור מההגמוניה, ומן הרוח שזו הביאה בכנפיה, הותיר את מרכז החברה מבולבל וחסר מצפן. מן האתוס של מייסדי החברה הישראלית, ציונות וסוציאליזם, הגשמה ומחויבות אישית, נותרה בעיקר הציונות. אלא שאובדן האתוס ההגמוני, על מחירו הכבד, הביא גם לתהליכים מבורכים בתרבות.

התרבות הישראלית צומחת עכשיו מן השוליים. כוחות וקולות שהיו רדומים ומדוכאים במשך עשורים רבים נמלאו עזוז והם חוגגים את שחרורם: נשים, מזרחים, דתיים, חרדים, רוסים, ערבים – כולם חשים ברפיסותה המסוימת של השדרה הישראלית המרכזית, ומרשים לעצמם להביא את מורשתם ואת תרבותם למפגש חריף ורב-עוצמה עם התרבות המרכזית, תוך שהם משפיעים עליה ומוסיפים לה את צבעם המיוחד.

היעלמותו ההולכת ונמשכת של האתוס המכונן של המדינה היהודית מעוררת דאגה רבה. ועם זאת, אי-אפשר שלא להבחין בחִיות המדהימה של החברה ובביטויים היצירתיים המלווים עובדה זו.

במבי שלג היא העורכת הראשית והמייסדת של מגזין "ארץ אחרת"

המאמר פורסם ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 40: "תרבות ישראלית ומה שהיא מגלה לנו על עצמנו". לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה