דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה

עצרת רבין: ציבור ישראלי גדול וצעיר שלא התייאש מן החלומות הגדולים על אודות תיקון החברה

תנועות הנוער מגלות מנהיגות

העצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין שערכו תנועות הנוער השנה הכילה סיפור מרתק על אודות שינוי ציבורי רחב. הוויכוח התקשורתי על אופיין של שתי העצרות שהתקיימו לזכרו של רבין סימא את העיניים מלראות שהעצרת היא הביטוי המרכזי של תהליך הידברות ושיתוף פעולה שהולך ונרקם לאורך כמה שנים בין תנועות הנוער הישראליות המרכזיות, הדתיות והחילוניות

העצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין שערכו תנועות הנוער השנה הכילה סיפור מרתק על אודות שינוי ציבורי רחב. הסיפור הזה טרם סופר.

כידוע, השנה התקיימו שתי עצרות מרכזיות. העצרת הראשונה, ביוזמת עמותה בשם "ישראל יוזמת" התקיימה במוצאי שבת ה-1 לנובמבר בכיכר רבין בתל אביב, והשנייה התקיימה בדיוק שבוע לאחר מכן, בדיוק באותו מקום. העצרת השנייה נערכה על-ידי קואליציה שמורכבת בעיקר מתנועות הנוער והנושאת את השם "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה".

העצרת הראשונה בקשה להדגיש את דרכו המדינית של רבין שנגדעה ואלו השנייה בקשה להתמקד בחיזוק ערכי הדמוקרטיה בקרב המחנות הניצים שמשותפת להם הברית הציונית ובראשם מחנה תנועות הנוער.

הוויכוח התקשורתי על אופיין של שתי העצרות סימא את העיניים מלראות שהעצרת היא הביטוי המרכזי של תהליך הידברות ושיתוף פעולה שהולך ונרקם לאורך כמה שנים בין תנועות הנוער הישראליות המרכזיות, הדתיות והחילוניות. מדובר בתהליך שהחל ביוזמת תנועת "דרור ישראל", תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד עם תנועת בני עקיבא, ואליו הצטרפו רוב תנועות הנוער הפועלות בישראל. מהלך זה מגובה גם בתכנית לימודים משותפת לכל המזכ"לים של תנועות הנוער המתקיימת במכון מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים.

הידברות ודיאלוג אמתי בין קבוצות שלהן מחלוקות ערכיות אינן תהליך פשוט. אך ההרגשה שהמחבר רב על המפריד ושיש כאן הזדמנות לפעול יחד בזירה שנזנחה לגמרי על ידי הנהגת המדינה עשו את שלהן. נראה שהקרדיט לשינוי הזה, שמובל בכל תנועות הנוער בידי אנשים אמיצים בעלי תפישות עולם מוצקות, מגיע בראש ובראשונה למחאה החברתית של קיץ 2011, מחאה שהנטיעות שנטעה קמלו בחלקן, וחלקן האחר העמיק אט-אט שורשים ועתה מתחיל ללבלב.

האחריות של הקבוצה הישראלית הצעירה והמחויבת לעתיד המדינה, קבוצה הנמצאת בתנועות נוער שונות ואף יריבות מפעימה, בייחוד על רקע החלל הגדול הקיים בקבוצה הבוגרת של החברה הישראלית.

זוהי מהדורה מלאת תקווה, על אודות ציבור ישראלי גדול וצעיר שלא התייאש מן החלומות הגדולים על אודות תיקון החברה, תיקון האדם ויצירת חברת מופת שפיעמו בתנועה הציונית מראשיתה.

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובה אחת

  1. מסתירים מהתלמידים את רבין האמתי, הנוראי.
    |
    התלמידים לא ילמדו על רבין כעל אויב הדמוקרטיה, על אף שהוא פגע בה פגיעות שונות שאין כאן די מקום לפרטן, ובפרט לא ילמדו את אמירתו של טומי לפיד ז"ל (היה ראש מפלגת "שינוי") שאמנם לא אמר בפרוש "רבין רוצח" אבל אמר "יש סוג של אכזריות שרק הומניסטים מסוגלים לו". הוא אמר זאת על גישתם של תומכים של יצחק רבין כלפי המתנחלים. גישתם, שהציפה את אמצעי התקשורת בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין בכבודו ובעצמו, היתה שישנו תנאי הכרחי לנצול ההזדמנות "החד פעמית, הזדמנות שלא תחזור שוב" כדי שיתאפשר לחתום הסכם שלום לפני "סגירת חלון ההזדמנויות" שאחריו מובטחת מלחמת נצח, לדבריהם, והרג אינסופי. התנאי ההכרחי להצלחת גאולת עם ישראל באמצעות "תהליך השלום" הוא סכול ההתנגדות של "אויבי השלום [ = גורמי ההרג = הרוצחים] משני הצדדים [כחמאס כמתנחלים] " לפי אותה גישה, שהטילה את אימת ממשלת רבין על המתנחלים, כדי למנוע מהמתנחלים לסכל את פנוי ההתנחלויות וכך להגשים את שאיפתם (כביכול) להנציח את המלחמה ואת ההרג ההמוני למען "נדל"ן" (בטוי של יצחק רבין עצמו), יש לפנות את המתנחלים, וכיון שפנוי ע"י רשויות אכיפת החק הוא קשה מאד לבצוע, יש לעשות זאת בדרך מניפולטיבית, כלומר יש ליצור תנאי חיים בלתי נסבלים ביש"ע עד שיאלצו לברוח משם. אחד הח"כים ממפלגתו של יצחק רבין, בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין, בטא זאת באמירה הצינית שאין צרך לחשוש מאי יכלתה של ממשלת רבין להוציא את הדגים מהאקווריום, כי הרי אפשר בפשטות לרוקן אותו ממים. מדובר בתקופה שבה רבין אשר למחבלים שבאו מתוניס (לשם נמלטו מלבנון) לשאת נשק ולהמצא ליד צירי התנועה עליהם נעו ילדיהם של אויביו הפוליטיים החריפים ביותר, המתנחלים, וזאת בשם ה"דמוקרטיה", בצלו של בג"ץ שסרב לדון בעתירות המתנחלים בטענו שזהו נושא פוליטי לא שפיט (ובכך בג"ץ דרבן את יגאל עמיר לרצוח, לפי עדות אחיו). באותה תקופה המתנחלים האמינו למה שנאמר להם ע"י אלופים בצה"ל ופורסם ע"י אחד מבכירי הפרשנים לעניני בטחון: שהם וילדיהם ישלמו בחייהם על הסכם אוסלו. היו מתנחלים שבקשו את פנוים הרחק מהמחבלים (באופן ממלכתי, על חשבון המדינה, להבדיל מבריחה על חשבונם הפרטי) יצחק רבין סרב לכך, על כך כתב סופר ופובליציסט ידוע, שמאלני מאד, שקשה לדעת אם ממשלת יצחק רבין היא ממשלת חלם או ממשלת סדום [ ! ] ), יצחק רבין "ענה" למתנחלים הדואגים באמרו שדי לו בפעם אחת שהפלסטינים יירו על חייל ישראלי ואז הוא יבטל את הסכם אוסלו, ומכלל "הן" (אם דוקא חייל ישמש מטרה) שמעו המתנחלים "לאו": דם ילדיהם הותר ע"י יצחק רבין. איתן הבר, מזכיר הממשלה של יצחק רבין ספר שיצחק רבין סרב להענות לבקשתו להסביר לראשי המתנחלים שהוא איננו רוצח, כך יצחק רבין שמר את דמויו כרוצח.

    לא שכחנו |

הגיבו לכתבה