דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
22 במאי 2014 | / מהדורה 69

תנובה הסינית

האזרח הישראלי שנאבק על חייו בארץ איננו יודע את נפשו. מדוע מעוניינת ממשלת סין ב"תנובה" הישראלית? האם "תנובה" מיועדת להאכיל את הסינים?

הביטול שבו מתייחסים אנשי משרד האוצר הישראלי לסכנות הברורות שטמונות בעסקה הלא הגיונית הזאת רק מעצים את החרדה מפני טיב השיקולים של מי שאמורים לשמור על הנכסים שלנו, ובמקרה הזה על המזון שלנו ועל אלפי העובדים הישראלים שמתפרנסים ב"תנובה"

העסקה שבה הועברה חברת "תנובה" לידיים סיניות, נחתמה. זאת לאחר ש"תנובה" בילתה מספר שנים בחיקו של התאגיד הבריטי "אייפקס" בשיתופה של חברת "מבטח שמיר" הישראלית. הללו קנו את "תנובה", מכרו את נכסי הנדל"ן שהיו שייכים לחברה (מתחם השוק הסיטונאי בתל אביב, מחלבת תנובה בתל אביב, מתחם פי גלילות) וכעת הם מוכרים אותה הלאה ברווח נאה.

לפי פרסומים שונים, "ברייטפוד" הסינית תשלם לקרן "אייפקס" 1.1 מיליארד דולר במזומן, ותקבל בתמורה את חלקה של זו ב"תנובה", שהוא 73.1 אחוז. יצוין כי "ברייטפוד" איננה חברה פרטית, כי אם חברה השייכת לממשלת סין.
האזרח הישראלי שנאבק על חייו בארץ איננו יודע את נפשו. מדוע מאפשרת ממשלת ישראל למכור את חברת "תנובה" לחברה סינית ממשלתית? מדוע מעוניינת ממשלת סין ב"תנובה" הישראלית? האם "תנובה" מיועדת להאכיל את הסינים? האם החברה הישראלית קיבלה הבטחה שביום פקודה לא יעבור מזון ישראלי לסין על חשבון מזון לאזרח הישראלי? מי יוכל למנוע ממשלת סין להפעיל לחץ על ממשלת ישראל באמצעות כוחה בחברת המזון הישראלית המרכזית?
הביטול שבו מתייחסים אנשי משרד האוצר הישראלי לסכנות הברורות שטמונות בעסקה הלא הגיונית הזאת רק מעצים את החרדה מפני טיב השיקולים של מי שאמורים לשמור על הנכסים שלנו, ובמקרה הזה על המזון שלנו ועל אלפי העובדים הישראלים שמתפרנסים ב"תנובה".
הגיע הזמן לשאול שוב את השאלה שנדמה כי אינה רלוונטית עוד: כיצד הגענו למצב הזה, שבו אין לציבור מה להגיד בסוגיות מרכזיות הנוגעות לעתידו? "תנובה" היא תאגיד המזון הישראלי המרכזי. לא ייתכן שיעבור לשליטה של ממשלת סין בלי שהציבור יישאל על כך. נכון אמנם שזה כנראה חוקי, שהרי החוקים שעל פיהם מתנהלים הדברים בעולמנו "הגלובלי" אינם מיועדים להגן על הציבור הרחב ועל האינטרסים שלו, אבל לא כל מה שחוקי ראוי ומוסרי. אבל למי יש כוח לעצור את ברית האינטרסים הסמויה שעתידה להעביר את השליטה באוכל שלנו לממשלת סין? למי יש כוח להתעסק עם הסינים? מי רוצה לפגוע באינטרסים הכלכליים של תאגיד "אייפקס"? מי יכול בכלל לפגוע באינטרסים של תאגידים ושל ממשלות שאינן משרתות אזרחים אלא קבוצות לחץ קטנות ואכזריות?
ומי בכלל זוכר את החקלאים העברים, שהאמינו בתמימותם שיש צורך בחברה שתפקידה יהיה לטפל בכל שלבי הייצור והעיבוד והשיווק של התוצרת החקלאית הטרייה של היישובים שלהם, ואשר הקימו ב-1926 לצורך כך אגודה שיתופית בשם "תנובה". מי זוכר את המנהל הראשון, אליעזר יפה. מי זוכר שישראל היא חברה שיש לה עמוד שדרה ערכי גם אם מנהיגיה שכחו את העובדה הזאת לפני שנים רבות.
לידיעת מי שקוראים לעצמם מנהיגי החברה הישראלית: ישנם עדיין מספיק ישראלים שלא שכחו שאיננו מדינה עוברת לסוחר. יום אחד גם אתם תפנימו את זה.

 

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

2 תגובות

  1. Very sad article!!!

    goldie |
  2. שלדון אדלסון זוכה במכרז ובונה קזינו במקאו בסין ואז ממשלת סין יכולה גם לקנות את תנובה. איזה פלא?!

    מולי |

הגיבו לכתבה