דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
30 באפריל 2002 | מהדורה 09

איור: ורד זייקובסקי

תיקון – מחשבות ליום שאחרי

בימים שבהם המילה "אופק" נדמית רחוקה מתמיד והעתיד לוט בערפל, יש לשאול מה הן הדינמיקות המאפשרות לחברה הניצבת מול שברי חלומות לעבור תהליכים של שינוי ותיקון.

גודל המשימות הניצבות בפני החברה הישראלית בתקופה זו דומה, מבחינת היקפו, למעשה שנדרש מן התנועה הציונית בראשית ימי המדינה. בראש ובראשונה נדרשים הישראלים להכריע בסוגיה הקורעת אותם לגזרים למעלה משנות דור: עתידם של שטחי יהודה, שומרון ועזה שנכבשו במלחמת ששת-הימים. כל הכרעה שתתקבל עתידה לזעזע את הרקמה הישראלית הפנימית, ויידרשו מן החברה כוחות נפש כדי לעמוד בה. אבל לא רק בנושא עתיד השטחים נדרשים הישראלים להחליט; על הפרק עומדות סוגיות רבות נוספות בתחומי ביטחון, כלכלה, חברה, יחסי יהודים-ערבים, יחסי דת ומדינה ודת וחברה, הדורשות מחשבה ותכנון ארוך טווח. הישראלים נדרשים להחליט מה הם היעדים הלאומיים ארוכי הטווח של המדינה וכיצד נניח את הבסיס להגשמתם בדור הזה.

גיליון זה נערך מתוך מחשבה שתהליכי תיקון של חברה מתחילים תמיד בתהליכי מחשבה ותיקון, שחווים יחידים. זהו איננו גיליון אופרטיבי. מטרתו המוצהרת היא להעניק חומר למחשבה בסוגיה הטורדת את כולנו בימים אלו: כיצד נעשה תיקון – כחברה וכעם.

 

המאמר פורסם ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 9: "תיקון – מחשבות ליום שאחרי". לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה