דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
19 בינואר 2011 | מהדורה 59

שתי מדינות לשני עמים? יהודי אמריקה ואנחנו

מאמר מערכת

במאי 2010 פרסם העיתונאי פיטר ביינארט, לשעבר עורך ה"ניו ריפבליק", מאמר ב"ניו יורק רוויו אוף בוקס", ובו תקף את הממסד היהודי באמריקה וצייר תמונת מצב קודרת לגבי עתיד היחסים בין יהודי אמריקה וישראל. בין השאר כתב ביינארט כי "בקרב יהודים אמריקאים היום יש הרבה מאוד ציונים, בעיקר אורתודוקסים, שמחויבים עמוקות לישראל; ויש הרבה מאוד ליברלים, בעיקר חילונים, שמחויבים עמוקות לזכויות האדם של כל העמים, כולל הפלסטינים; וככל שהזמן עובר שתי הקבוצות האלה מתרחקות זו מזו. בעיקר בדורות הצעירים, פחות ופחות ליברלים יהודים אמריקאים הם ציונים, ופחות ופחות ציונים יהודים אמריקאים הם ליברלים".

גם אנו חשבנו שיהדות אמריקה ויחסיה עם ישראל היא נושא מרכזי המחייב דיון רחב, ופנינו לקבוצה גדולה ומגוונת של כותבים כדי שינתחו את המצב כפי שהם מבינים אותו. כשעשינו זאת, לא ידענו שנפתח תיבת פנדורה. לאט לאט, ככל שנכנסנו לעובי התחקיר, הלכה והתבררה תמונת מציאות שונה מזו שמצייר פיטר ביינארט, אך מרתקת ומפחידה לא פחות ממנה.

האם יהדות ארצות הברית דועכת? האם ארצות הברית עצמה נתונה בסכנת דעיכה? האם היהודים התלהבו כל כך מקבלת הפנים האמריקאית, עד כי שכחו שצריך גם להיזהר ממנה פן ניטמע בה ולא ייוודע כי באנו אל קרבה?

מה צופן העתיד ליהודי ארצות הברית: האם שגשוג וייחודיות תרבותית או טמיעה ואובדן; האם מדינת ישראל עתידה להפוך לאי היהודי היחיד בתבל, או שלתפוצות יש חִיוּת משל עצמן והמודל של גם ריבונות וגם תפוצות יוסיף ללוות אותנו זמן רב. האם הישראלים ויהודי אמריקה הולכים ומתרחקים מן הבית התרבותי המשותף שהחזיק מעמד אלפי שנים, והופכים לעם של תת-קבוצות שהמפריד רב על המשותף ביניהן.

רוב הכותבים בגיליון אינם אופטימיים באשר לעתידה התרבותי-חברתי של יהדות אמריקה ואינם סבורים כי יש לה די כוחות פנימיים להתאושש. אבל אולי הם טועים. אולי ניתן לשנות את כיוון הזרימה באמצעות מאמץ ישראלי וכלל יהודי מרוכז. ואולי ההיסטוריה תפתיע שוב, כפי שהיא מפתיעה תמיד, ותחשוף בפנינו תמונה שונה לגמרי מזו שאותה רואים רוב הכותבים בגיליון.

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 59 של "ארץ אחרת": שתי מדינות לשני עמים? יהודי אמריקה ואנחנו. להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה