דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
28 בפברואר 2005 | מהדורה 26

צימאון – הרוחניות החדשה

מתנועת ה"עידן החדש", העושה חיל בתרבות המערבית וגם בישראל, לא ניתן להתעלם עוד. יש הסבורים שמדובר בתנועה הרוחנית הגדולה ביותר מאז הרפורמציה בנצרות במאה ה-16, ובתור שכזאת יש לה השפע עצומה על כל אחד מאתנו, בין אם מזדהים אתה ובין אם לאו.

הכמיהה לרוחניות שוכנת בלבו של כל בן-אנוש. גם השאיפה לחוויות דתיות משמעותיות, שלא יתווכו על-ידי הממסד הדתי, היא עניין מובן. תנועת ה"עידן החדש" תופסת תאוצה על רקע השבר במסורות הדתיות המונותיאיסטיות שהביאה המודרנה. הרציונליזם החזק שאפיין את המודרנה הותיר את האדם המערבי ללא עבר שיוכל להתחבר אליו, ומנגד הולך ומתברר שאדם זה אינו יכול להנתק מן המימד הרוחני באישיותו, והוא זקוק לקדושה כמרכיב נוכח בחייו.

החיפוש אחר קדושה מסוג חדש מאפיין את האדם החי בתרבות צרכנית ומנוכרת, שיש לה דרישות כלכליות בעלות אופי דרוויניסטי. אלא שאליה וקוץ בה. התרבות הצרכנית כבר זיהתה את הפוטנציאל הכלכלי העצום הגלום בתרבות ה"עידן החדש", וכיום כבר כמעט לא ניתן להפריד בין תנועת ה"עידן החדש" לבין הכלכלה הגלובלית, שמקדמת רעיונות אלה כדי לתעל אותם למטרותיה הכספיות.

שבירת הסמכות הממסדית הדתית הישנה המאפיינת את תנועת ה"עידן החדש" היא במקרים רבים מקור לברכה, דבר המאפשר לקולות פרשניים חדשים ביטוי מרענן וחדשני. מנגד, שבירת הסמכות הדתית הישנה היא לעתים קרובות כר נרחב לטשטוש מוסרי, למניפולציות רגשיות ומוסריות, ולפעמים אף מקור לשחיתות כפשוטה.

תופעה נוספת המאפיינת תנועה זו היא קיבוע האוטומיזציה של היחיד, ההולך ושוקע בעולם בועתי והעסוק בעצמו, בעולמו, בחוויותיו ובתחושותיו. לתופעה זו השלכות מסוכנות ביותר לעתידן של הדמוקרטיות בעולם.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה