דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
23 ביוני 2009 | מהדורה 50

על היעדרם של יהודי אירופה

מאמר מערכת

המסע של "ארץ אחרת" הוא מסע אל שורשי הצער והמצוקה, הלבטים, החטאים, החלומות והאתגרים הניצבים בפני העם היהודי והחברה הישראלית בזמן הזה. מסע זה צרוב מכל עבריו באירועים המכוננים שאירעו לעם במהלך המאה העשרים ובראשם שואת יהודי אירופה.

החלל הרב-ממדי שהותירו היהודים האירופים שהושמדו הולך ומחלחל אל תוך התודעה הלאומית והאוניברסאלית. השואה היא אירוע המשנה סדרי עולם, בסדר גודל של יציאת מצרים. קיר ברזל מפריד בין הקיום היהודי לפני ואחרי השואה. אנו יהודים חדשים. זהותנו הלאומית והאנושית גזורה מחדש מכוח האירועים המחרידים שאירעו לבני עמנו במהלך מלחמת העולם השנייה.

השואה כל כך קרובה אלינו, והחיים של כה רבים מאיתנו עדיין צרובים באופן אישי כל-כך בחותמה, עד כי הפרספקטיבה הלאומית טרם עיכלה את דמותו השונה באופן קיצוני של היהודי שנולד לאחריה. לנו, היהודים שנולדו לאחר השואה, אין שום יכולת להבין את דמות הקולקטיב היהודי שהיה קיים לפני אושוויץ. עבורנו השואה היא חלק מרכזי ומהותי מן הזהות היהודית.

גיליון זה מניח תשתית ראשונית ביותר לסוגיה כבירה: השפעת ההיעדר של היהודים האירופיים על חיי היהודים שנותרו בחיים: הניצולים העֵדים; בני המשפחות שלא חוו את השואה על בשרם, אלא רק מכלי שני; הנכדים, הנינים; העם, התרבות, התורה, הנפש – הפרטית והלאומית. כמו כן הקדשנו מקום מסוים בגיליון להשפעת ההיעדר של יהודי אירופה על התרבות המערבית.

70 שנה לאחר התחלת השואה, אנו מתחילים להיות מסוגלים להתבונן בחלל שהיא הותירה בחיינו, ולקלוט כי עץ שרוף אנחנו. גם אם נתכסה מחדש בעלווה, שכבת האפר תישאר עמנו ותדרוש מענה, עוד ועוד ועוד. עד דור אחרון.

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 50 של "ארץ אחרת": 1939‑2009 החלל הגדול – על היעדרם של יהודי אירופה. להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה