דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
31 באוקטובר 2001 | מהדורה 06

ציור: יואל גילינסקי

על איזה אלוהים אנחנו מדברים

גיליון שישי

הרגש הדתי כמעט איננו מופיע בשיח הפוליטקלי-קורקט המערבי. אלוהים הוא בבחינת נוכח-נפקד לא רק בעולם המערבי הרחב, אלא גם בדיאלוג המתקיים בין המחנות החברתיים השונים בעם היהודי. הנושא הוא כמעט בבחינת טאבו. שכן, הוא נוגע בשאלות זהות יסודיות שמהן נגזרת דמותו של היחיד ושל החברה כולה. 

גם בישראל טרם החל דיאלוג מעמיק, חוצה עולמות, באשר לרגש הדתי של היהודים החיים בעידן שלאחר השואה. זהו פצע פתוח עבור רבים. נושא מסקרן ומסעיר עבור אחרים. לא רלוונטי עבור חלק אחר באוכלוסייה.

את הגיליון הזה הכנו מתוך רצון לדבר בחופשיות על הרגש הדתי של האדם בכלל, ושל היהודי בפרט. חשנו שבֵּטונַדָה נורמטיבית כבדה מכסה על היכולת שלנו לדבר באופן גלוי על הרגשות וההבנות שלנו בתחום החשוב והכמוס הזה, והחלטנו לחורר בה חור.

הזמנו כתבות ומאמרים על תפילות וחשבונות; על אלוהים כפי שהוא משתקף בעיני אנשים שונים מאוד אלו מאלו. המגזין כבר היה בדרך לדפוס כשהגיעו ידיעות מניו-יורק, מוושינגטון ומפיטסבורג. חזרנו אל שולחן העבודה: לבדוק מה עומד במבחן המציאות החדשה ומה נעשה לא רלוונטי. להפתעתנו, חשנו שהמגזין עומד במבחן במציאות, שההתעסקות באלוהים כפי שתופשים אותו אנשים מעולמות שונים רלוונטית מאוד גם כשמנסים להבין את פשר האירועים הקטסטרופליים באמריקה. שהרי אלה שביצעו את הזוועות האלו, גם הם מדברים בשמו.

החלפנו את השער, הוספנו מאמר, עידכנו את הכתבה על מנהטן. התוצאה לפניכם: על איזה אלוהים אנחנו מדברים.

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 6: על איזה אלוהים אנחנו מדברים. לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה