דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
30 באוקטובר 2003 | מהדורה 18

מכתב לאירופה: היבשת בעיניים ישראליות

העבודה על הגיליון הנוכחי החלה עוד לפני שהתפרסמו תוצאות הסקר של נציבות האיחוד-האירופי, שממנו מתברר כי 59% מתושבי אירופה מאמינים כי ישראל היא המדינה המסוכנת ביותר לשלום העולם. הסקר מהווה שיא בתהליך הדה-לגיטימציה המואץ של מדינת ישראל ביבשת, תהליך ששותפים לו גורמים רבים בתקשורת האירופית, ארגונים למען זכויות-האדם, תנועות אנטישמיות, תנועות מוסלמיות ופוליטיקאים ממדינות שונות ובעלי השקפות עולם שונות.

גם בלי להתעלם מהסוגיה הכבדה של השליטה הישראלית הנמשכת באוכלוסייה הפלסטינית בשטחי יהודה, שומרון ועזה – קשה שלא להבחין בסימנים רבים לעוינות אירופית בסיסית למדינה, ועוצמתה והיקפה מעלים שאלות נוקבות באשר לעומק חשבון-הנפש שעשתה חברה זו, אם בכלל, מאז נודעו תוצאות מלחמת העולם השנייה.

גיליון זה הוא בבחינת ניסיון לברר כיצד תופשים ישראלים, שהתחנכו על ברכי התרבות האירופית, את הנכונות של אזרחי היבשת כיום לשפוט את ישראל שיפוט מוסרי בר-תוקף, וכיצד הם מנתחים את מצבה הנוכחי של אירופה.

מהקולות השונים בגיליון עולה יחס מורכב ובלתי פתור ליבשת שבה חי רובו של העם היהודי במשך למעלה מאלף שנים. ניתוח מדיני קר, געגועים, הערצה, זעם בלתי ניתן להכלה, כאב אינסופי, אכזבה מוחלטת ונבואת חורבן.

לאחר למעלה משישים שנה, קבוצה של ישראלים מנסה להסביר לאירופה מה אנחנו מרגישים.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה