דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
31 באוקטובר 2008 | מהדורה 47

למה ביאליק: לחזור לשאלות הגדולות

מאמר מערכת

העולם מצוי במשבר כלכלי חמור, וההתאוששות ממנו תארך זמן רב. אחת הסיבות העמוקות למפולת היא משבר חריף בסולם הערכים המערבי, שרבים ממנהיגיו הכלכליים לא נהגו בזהירות הכלכלית המתבקשת, ולא שמרו אמונים ללקוחותיהם הקטנים והגדולים, מתוך רצון לגרוף רווחים עצומים במהירות וללא בדיקה מספקת של ההשלכות מרחיקות הלכת של מעשיהם. כסף קל, כך התברר, הוא כסף כבד.

החברה הישראלית מצויה אף היא במשבר. אמנם המשבר הכלכלי אינו, נכון לזמן כתיבת שורות אלו, אקוּטי כמו במדינות אחרות, אך גלי ההדף של המגפה הגיעו גם לכאן. ואף על פי שהמשבר הכלכלי המקומי איננו מזעזע כאן כפי שהוא מעבר לים, הרי שמשבר הערכים המקומי הוא חמור ביותר, ואותותיו ניכרים בכל המערכות הציבוריות בישראל, ובעיקר בסדר היום החלול של כל המפלגות. סדר היום הלאומי היחיד הוא הישרדות, והמחלוקת היחידה היא רק על השיטה.

כיצד הגיעה החברה הישראלית אל נקודת השפל הזו? מדוע הגיעה אליה? מדוע התרוקנו המפלגות הציוניות הגדולות מעולמות הערכים שגיבשו אותן? כיצד קרה שהמעיין של הציונות נדמה כאילו נסתתם?
האם אין לבאר התרבות היהודית כוחות חיים וחידוש?

לי נדמה כי מאורעות המאה העשרים, והשואה בראשם, הם המקור לחידלון הפנימי הקיים כרגע בחלקים רחבים של העם היהודי. כמו בפצצת השהייה, החלל העצום שנפער בחיים של כה רבים מאיתנו לא אִפשר לתהליכי ההתחדשות הלאומיים, שהחלו ללבלב בראשית המאה העשרים, להתממש באופן הדרגתי ורציף. המציאות היהודית השתגעה, והמחשבות על אודות התוכן הפנימי של החברה ההולכת ומוקמת בארץ הוזנחו בשל עוצמת התביעות שהניחה המאה העשרים לפתחו של העם. לתנועה הציונית, שהניחה את המסד לבניית המדינה, היו מספיק כוחות חיים כדי להקים את המדינה, לקלוט את שארית הפליטה מאירופה ולאסוף אל חיקה את יהודי המזרח, את יהודי ברית המועצות ואת יהודי אתיופיה. מאז, היא מצויה בשקיעה מסוכנת.

אחד הדברים שאנו יכולים לעשות מתוך ניסיון שלא להיכנע לתהליכים אלו הוא לחזור אל ההוגים של התנועה הציונית שחיו ופעלו לפני המפץ הגדול של העם היהודי; לאלה שהשקיעו מאמצים גדולים לא רק במעשה הפיזי הציוני, אלא גם במעשה הרוחני הגותי שלו, לדמותו ולתכניו. חיים נחמן ביאליק, המשורר והוגה הדעות, מקים הוצאת "דביר", ומייסד "אוהל שם", בעל "ספר האגדה"(עם י"ח רבניצקי) ואחד המכנסים הגדולים של תרבות ישראל בגולה, הוא אחד האישים הבולטים ביותר בתהליך זה. לשאלות שהעסיקו אותו, ועדיין מעסיקות אותנו, מוקדש גיליון זה.

המאמר פורסם ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 47: "למה ביאליק: לחזור לשאלות הגדולות". לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה