דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
31 במאי 2006 | מהדורה 33

חוקתי או לא חוקתי: בית סוהר פרטי בישראל

הגיליון הראשון של "ארץ אחרת", שראה אור לפני מעט יותר מחמש שנים וחצי ("האוונגרד היהודי"), עסק בהיתכנות הופעתו של ציבור ישראלי חדש, שהוא תולדה של שבר זהותי הפוקד את הציבור החילוני והדתי כאחד. סברנו שלא מן הנמנע כי מבין השברים יופיע עולם תרבותי וחברתי אחד, שייצור חיבור אורגני בין הישראליות ליהדות. דהיינו, היהדות לא תהיה שייכת ל"דתיים" דווקא, והביטוי הישראלי האותנטי לא יהיה עוד ביטוי "חילוני" דווקא. את מבוקשנו רצינו לעגן, בין השאר, בטקסטים ישראליים ויהודיים, שייתנו ביטוי אמין לעולם התחושות והערכים שלנו.

אבל ככל שהגיליונות הלכו והצטברו, התברר לנו שאופי המשימה שנטלנו על עצמנו היה שונה מאוד. מגיליון לגיליון הולכת ומתבררת התמונה הבאה: האתגר שניצב בפני החברה שלנו הוא ללמוד את המציאות הישראלית, על שלל תופעותיה ומורכבותה הרבה, ואחר-כך לבחון כיצד מסתדרת המציאות הזאת עם עולם הערכים שכל אחד מאיתנו "הביא מן הבית".

המסע להבנת החברה הישראלית ואופי האתגרים הרובצים לפתחה הוביל אותנו, בעיקול זה של הדרך אל סוגיית הקמתו של בית-סוהר פרטי, ואל המשמעויות מרחיקות הלכת שעלולות להיות להחלטה זאת על אופייה ועל דמותה של המדינה.

גיליון זה של "ארץ אחרת" מקיים את הדיון הציבורי, שהיה צריך להתנהל לפני העברת החוק בכנסת. האנשים שהוזמנו להשתתף בו מאירים את הסוגיה של בתי-הסוהר הפרטיים ממגוון זוויות, והתמונה העולה מן הגיליון היא עגומה, בלשון המעטה. ב-18 ביוני יכריע בית-הדין הגבוה לצדק, בהרכב של שבעה שופטים, בסוגיה גורלית: האם המדינה חצתה את גבולות המותר בהעברתו של חוק המתיר את הקמתו של בית-סוהר פרטי; האם לא חרגה הכנסת מסמכותה ופגעה בריבונות הישראלית פגיעה חסרת תקנה.

במבי שלג היא העורכת הראשית של מגזין "ארץ אחרת"

הכתבה פורסמה ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 33 בנושא: "בית סוהר פרטי בישראל". להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה