דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
30 במרץ 2006 | מהדורה 32

חברון: תשוקות דתיות ונרטיבים סותרים

חברון היא אחת הערים העתיקות בעולם והמקרא מספר לנו שאברהם אבינו קבע בה את מקום מושבו ואף קבר בה את שרה לאחר שקנה מעפרון החיתי את מערת המכפלה. חברון היתה בירתו הראשונה של דוד המלך ויהודים ישבו בה גם בימי הבית השני ובתקופה הביזנטית. השלטון המוסלמי בעיר החל בשנת 638, להוציא תקופה של כמאתיים שנה של שלטון צלבני (1099 – 1187), הוא נמשך עד כיבוש הארץ על-ידי הבריטים ב-1917.

היהודים שבו להתגורר בעיר חברון, שנחשבה לאחת מארבע ערי הקודש, בראשית המאה השש-עשרה והקימו בה קהילה שחרבה בפוגרום שנערך בעיר חברון בתרפ"ט (1929). בין 1948 ל-1967 שלטו בה הירדנים. ב-1967 כבשה ישראל את חברון וב-1968 נערך ניסיון יהודי ראשון להתיישב בעיר. בעקבות ניסיון זה הוקמה קריית-ארבע, הסמוכה לעיר חברון. ב-1979, בעקבות רצח תלמיד הישיבה יהושע סלומה, התיישבה קבוצה של נשים יהודיות על ילדיהן בבית-הדסה החרב. הממשלה סירבה להתיר להן להתיישב במקום באורח קבע, אך בעקבות רצח ששה תלמידי ישיבה שבאו למקום בליל שבת של שנת 1980, נכנעה ממשלתו של מנחם בגין והתירה למספר מוגבל של יהודים להתיישב בעיר חברון ולשקם חלק מבתי הרובע היהודי החרב.

הסכמי אוסלו הציתו גל חדש של פיגועים ובפורים 1994 טבח הד"ר ברוך גולדשטיין, תושב קריית-ארבע, בעשרות מתפללים ערבים במערת המכפלה. הסכמי ואי, שנחתמו ב-1999 חילקו את העיר לשני אזורים: H1 ו-H2: אחד בשליטה של צה"ל והשני בשליטה פלסטינית. בעיר חברון מתגוררים כיום כמאה אלף פלסטינים וכ-600 מתיישבים יהודים.

מערכת ארץ אחרת החליטה להקדיש גיליון לעיר חברון בשל התחושה כי העיר היא מעין מיקרוקוסמוס של הסכסוך היהודי-פלשתיני. היא מגלמת את תמצית הנרטיבים המתנגשים. לכן, דיון בסוגיית עיר האבות הוא בעל חשיבות לכל יושבי הארץ הזאת.

ראוי שנדבר על חברון, כי כל-כך קשה לדבר עליה, ועוד יותר להבין עד כמה מורכבת ומסובכת היא האמת בעיר הזאת. ואולי סודה של חברון גנוז במערת המכפלה: מערה כפולה המכילה, אולי, אמת כפולה.

במבי שלג היא העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

המאמר פורסם בארץ אחרת גיליון מספר 32: "חברון – תשוקות דתיות ונרטיבים סותרים". לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה