דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
27 בפברואר 2003 | מהדורה 14

השינוי הפוקד את העם היהודי: האם אנו מתבוללים

מדי פעם אנו נקלים בכתבות עיתונאיות אשר מספרות לנו על מחקרים העוסקים במספר ההולך ומצטמצם של בני העם היהודי בתפוצות השונות. את התופעה האנושית הזאת נהוג לכנות בשם הכולל "התבוללות". אבל מהי בדיוק התבוללות? וליתר דיוק, מה מבטאת ה"התבוללות"? כיצד צריך להתייחס לעובדה ששישים שנה אחרי השואה יהודים החיים בחוץ-לארץ עוזבים בהמוניהם את העם היהודי?

גיליון זה נערך מתוך תחושה שהמספרים הנפרשים לנגד עינינו מספרים לנו, ברוב המקומות, סיפור כאוטי. לפי עדותו של הדמוגרף סרג'ו דלה-פרגולה, המופיעה בגיליון זה, "אחת הסיבות לירידה הנמשכת והולכת במספרם של היהודים היא סירובם המוחלט של אנשים, בעיקר מתחת לגיל ארבעים, להזדהות כיהודים". מנגד, בישראל, המספרים דווקא מצביעים על חיות וחיוניות. אולי משום-כך עוד לא החלו לצלצל כאן בעוצמה פעמוני האזעקה המבשרים על הכיליון השקט הפוקד אותנו כעם ועל משמעויותיו מרחיקות הלכת.

כשעם ותיק ובעל מוניטין כעם היהודי נתקל בנטישה כל-כך מסיבית; כשיהודים רבים כל-כך מפנים עורף למאמץ אנושי כביר, בן אלפי שנים, לשמר וליצור תרבות שפניה אל עבר הנצח אות הוא כי משהו יסודי השתבש במנגנון החיים של העם הזה ושל התרבות שלו. התרבות איבדה בעיניהם של רבים מדי את הרלוונטיות שלה. את צדקת קיומה. היא הפכה עבורם לאות מתה.

עשינו ניסיון למפות אנשים הנמצאים בצמתים של בחירה, כדי להבין מדוע בחרו להישאר יהודים, או לחלופין, מדוע בחרו לעזוב.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה