דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
18 בספטמבר 2011 | מהדורה 62

דרום תל אביב

מאמר מערכת

דרום תל אביב היא החצר האחורית של מדינת ישראל. באזור זה מתגוררים, לצד תושבי המקום הוותיקים, עשרות אלפי בני אנוש שגורלם לא שפר עליהם והם נמלטו אל "העיר העברית הראשונה" כדי לנסות בה את מזלם.

הגיליון פורש חלק מן התמונה האנושית המדהימה בהיקפה ובעושרה שאנו ניצבים מולה. הוא פורש סיפורים אנושיים קשים מנשוא לצד סיפורים מופלאים על אודות חסד ונתינה ללא גבול של אנשים וארגונים הפועלים במקום שבו הרשויות אינן פועלות. הגיליון מתאר מעט משגרת החיים של התושבים הוותיקים של דרום העיר, שמאות אלפי זרים באו לגור בשכונותיהם.

עשרות אלפי פליטים אריתריאים וסודנים; עשרות אלפי מהגרי עבודה חוקיים ובלתי חוקיים ממדינות באפריקה ובאסיה; אלפי זונות שהגיעו מרצון או בכפיה; כולם יחד מתגוררים לצד תושבי השכונות שפירא, נווה שאנן והתקווה וליד התחנה המרכזית "החדשה", מפלצת כעורה שמטילה את צילה המאיים והדוחה על כל מי שמתקרב אליה. שטח ההפקר הזה הוא אחד האיים שבהם אפשר להבחין בבעיות קיומיות של מדינת ישראל שאין מטפלים בהן בצורה מתקבלת על הדעת.

גיליון זה הוא תולדה של תחקיר מקיף על אחד מן המחדלים הלאומיים הבולטים של השנים האחרונות: אי הסדרת חוק הגירה לישראל. כל הממשלות בעשור האחרון היו יכולות להעביר חוק שיטפל בעובדה שישראל הפכה למדינת הגירה ולא רק למדינת עליה, כפי שהיה נדמה בשנותיה הראשונות. הדבר לא קרה מכורח הרפיסות השלטונית בתחום זה כמו בתחומים רבים נוספים.

התחקיר של רבקה רוזנר חושף את מדיניות עצימת העיניים שבה נוקטות הממשלות כדי לא לטפל בסוגיה הקיומית הניצבת לפתחן: התמודדות מושכלת עם סוגיית הפליטים מאפריקה והעובדים הזרים ועם העובדה המייאשת שאין בנושאים האלה פתרונות קלים.

הנעשה בשכונות דרום תל אביב הוא אתגר לאומי שעליו צריך לקחת אחריות. האנשים שכבר נמצאים שם, מצויים תחת קורת הריבונות שלנו ופירוש הדבר הוא שהם באחריותנו הישירה. הגיע הזמן לטפל בהם כפי שהיינו רוצים שיטפלו בכל יהודי רדוף או בכל יהודי שחיפש פרנסה במדינות רחוקות בראשית המאה העשרים. מצד שני, יש להפסיק את מדיניות "הדלת המסתובבת" של עובדים זרים ולהכניס לישראל – עד כמה שהדבר ניתן – רק פליטים שנרדפים בארצות מוצאם והתגלגלו עד לגבולנו. העברתו של חוק הגירה אנושי ומאוזן היא אינטרס לאומי מרכזי.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה