דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
28 בספטמבר 2006 | מהדורה 35

דין וחשבון: מה מחליש ומה מחזק אותנו

מלחמת לבנון השנייה הותירה את החברה הישראלית בהלם מסוים. אולי מפני שפגיעותה הרבה של ישראל, שדימתה את עצמה למעצמת-על, נחשפה לעין כל, ואולי מפני שמצבור האירועים גילה את שרבים מאיתנו מבקשים להכחיש בכל ימות השנה, והוא: יש לנו בעיות רבות ועצומות, ואיננו יכולים להוסיף להתעלם מהן.

אנו מחויבים לקחת אחריות על תחומי חיים רבים שהזנחנו, בין אם משום שהיינו עסוקים ב"לעשות לביתנו" ובין אם משום שחשבנו שיש מישהו שם למעלה, שיודע "לטפל" במצב טוב מאיתנו. ישראל שלאחר אריאל שרון היא חברה שנדרשת להכיר בעובדה, שדור המייסדים סיים את תפקידו ולא קמו לו עד עתה יורשים ראויים. יתרה מזאת, עלינו להכיר בעובדה שגם דור המייסדים הותיר לדור הזה בעיות כבדות משקל – זהותיות, בטחוניות, כלכליות ואחרות. פירוש הדבר הוא שנדרשים מאיתנו סבלנות עצומה, עצבי ברזל ומחויבות לעתיד החברה כולה. הזנחתם של חלקים מסוימים של ההוויה לטובת "דברים דחופים יותר" תובעת את מחירה בריבית דריבית ביום פקודה.

גיליון זה עוסק בשאלת חוסנהּ הפנימי של החברה, כמעט בלי להתעכב כלל על הנעשה בצה"ל. גם השיטה הכלכלית השלטת בכיפה, ומידת השפעתה על לכידותה הפנימית של החברה, נושא שהמערכת הקדישה לו גליונות רבים בעבר, אינה הלוז של הגיליון הנוכחי. במאמרים הכלולים כאן יש ניסיון לשרטט חלק מחולשותיה התשתיתיות של החברה הישראלית, שאיננו נדרשים אליהן בימים רגילים: חולשותיה של חברה, שהאליטה שכוננה אותה פרשה במידה רבה "לעשות לביתה"; חולשתו הרוחנית הגדולה של עולם התורה היהודי העכשווי, וההשפעה הקשה שיש לַדָּבר על החברה הישראלית ועל העם היהודי; השפעת מולך הכסף על ההוויה, האמיתית והתקשורתית; יחסי יהודים-ערבים בישראל ובמרחב, כמורסה שדורשת טיפול שורש, מעוף ונכונות להשתנות; וזכרון השואה שאינו מרפה ומעצב רבים מאורחות המחשבה והאינסטינקטים של הישראלים.

מנגד, הוויית החיים בישראל לא רק מחלישה. היא גם מחזקת אותנו, כעם החי על אדמתו, דובר מחדש את שפתו העתיקה וחווה את קיבוץ הגלויות. ישראל, המתנדנדת בין חולשה לעוצמה, בין צער אינסופי לשמחה, בין שחיתות לטוהר מידות, בין מחויבות ואחריות אישית לבין נצלנות ורוע, ישראל זו מצפה לגזר-דינה.

ואת גזר-הדין נכתוב אנו, כולנו, במו ידינו. כי בנו הוא תלוי.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה