דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
29 בספטמבר 2005 | מהדורה 29

בין זכויות היחיד לזכויות הציבור: למי שייכת רשות הרבים

כשהיינו ילדים, הים היה שייך לכולם: כל אחד יכול היה לגשת אל החוף ולהשתכשך בין הגלים. כשהיינו ילדים, הפרסומות הופיעו בין דפי העיתונים ומעל גלי האתר. את הקונים הפוטנציאליים נהוג היה לפתות באמצעות חלונות ראווה יפים ומסוגננים, שהוצגו בהם מוצרים המיועדים למכירה. הרחובות, הבניינים, הגינות ואתרי הבילוי היו נקיים מפרסומות. כשהיינו ילדים, לא היו קניונים. מי שרצה לערוך קניות היה הולך למרכז העיר, משוטט בין החנויות, הגדולות והקטנות, ורוכש את שהיה זקוק לו. כשהיינו ילדים, לא היו רשתות של חנויות. כשהיינו ילדים, היו הרבה מכולות שכונתיות ומעט סופרמרקטים. וזו אינה רק נוסטלגיה דביקה.

לאט, לא ביום אחד, השתנה הנוף. כמעט בלי שנשים לב, מישהו תחם את הים. מישהו גָדַר לו חוף פרטי. מישהו ארגן לעצמו חוף, שאפשר להיכנס אליו רק תמורת תשלום. מישהו אחר קיבל זיכיון לכביש פרטי. בלי שנשים לב, הפרסומות השתלטו על הכבישים, על המדרכות, על החלונות, על הבניינים, על תחנות הדלק, על הגינות, על המסיבות הציבוריות; הקניונים גזרו כליה על החנויות במרכזי הערים; והרשתות – על חנויות שלא רצו להיות חלק מרשת זו או אחרת. הרחוב העירוני המרכזי, ובו חנויות לרוב, הוכנס לכלוב של זהב, והיה לנתין של גורם פרטי. האנטנות של החברות הסלולריות היו לחלק בלתי נפרד מן הנוף העירוני; והנוף העירוני – לשבוי בידי גורמים כלכליים, בעיקר נדל"ניים.

הבעיה היחידה שמעוררות כל ההתרחשויות האלה היא שלא שאלו אותנו, את הציבור, אם אנחנו מסכימים. החליטו בשבילנו. וכך, בלי לשאול אותנו לדעתנו, השתלטו על רכוש ועל זכויות שהם שלנו – של הרבים, של הקולקטיב, של הציבור.
מזה שנים ארוכות מתרחש בעולם בכלל, ובישראל בפרט, תהליך עקבי, המגובה בחקיקה מתאימה, שמאפשר ליחידים להשתלט על רכושו של הציבור, בלא לשאול לדעתו. החשש מפני "עריצות הרוב" הוליד עריצות הפוכה: עריצות הפרט, הדורס בתאוות הרווח שלו את זכויותיו של הציבור. הגיע הזמן לשים מחסום בפני עריצות זו, הפוגעת בנדבכים המרכזיים של חיינו.

גיליון זה של "ארץ אחרת" מבקש להתמקד בכמה סוגיות מטרידות ביותר, הקשורות לרשות הרבים הישראלית. זאת, כדי לשמש זָרָז לתהליכים נרחבים של התפכחות, אשר יובילו בסופו של דבר לחקיקה שתגן על זכויותיו של הציבור ברשות הרבים.

במבי שלג

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה