דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
29 באוגוסט 2002 | מהדורה 11

איזו מנהיגות דרושה לנו

צ'ארלטון הסטון בתפקיד משה רבנו בסרטו של ססיל ב. דה-מיל "עשרת הדיברות" (פאראמונט, 1956) הכמיהה למנהיגות שתחלץ אותנו מן המיצר שאנו נתונים בו בתחומי חיים רבים, ולא רק בתחום המדיני-בטחוני ובתחום הכלכלי, הכמיהה הזאת היא אנושית עד כאב. אך התבוננות מפוכחת במציאות הישראלית תגלה, כי הדרך לאותה מנהיגות מיוחלת אינה עוברת בתוואי שהכרנו עד כה. לאט-לאט הולך ומתברר לנו, כי ישנו איזה כשל סמוי שאיננו מאפשר למנהיגות בעלת מטה הקסם להופיע; לאט-לאט מתברר לנו כי צורת הצגת השאלה איננה נכונה. אולי השאלה הנכונה איננה מי ינהיג אותנו בשעותינו הקשות, אלא מהו סוג המנהיגות הדרושה לנו כעת. גיליון זה נערך מתוך […]

צ'ארלטון הסטון בתפקיד משה רבנו

בסרטו של ססיל ב. דה-מיל "עשרת הדיברות" (פאראמונט, 1956)

הכמיהה למנהיגות שתחלץ אותנו מן המיצר שאנו נתונים בו בתחומי חיים רבים, ולא רק בתחום המדיני-בטחוני ובתחום הכלכלי, הכמיהה הזאת היא אנושית עד כאב. אך התבוננות מפוכחת במציאות הישראלית תגלה, כי הדרך לאותה מנהיגות מיוחלת אינה עוברת בתוואי שהכרנו עד כה. לאט-לאט הולך ומתברר לנו, כי ישנו איזה כשל סמוי שאיננו מאפשר למנהיגות בעלת מטה הקסם להופיע; לאט-לאט מתברר לנו כי צורת הצגת השאלה איננה נכונה. אולי השאלה הנכונה איננה מי ינהיג אותנו בשעותינו הקשות, אלא מהו סוג המנהיגות הדרושה לנו כעת.

גיליון זה נערך מתוך מחשבה שאכן דרושים לנו כעת מנהיגים מסוג חדש. הכותבים בגיליון משרטטים, כל אחד על פי דרך והשקפתו, את דיוקנן של הדמויות שעשויות להביא מזור לחוליינו המרובים. מתוך הדברים של הכותבים כולם עולה בבירור התמונה הבאה: כדי לצאת לדרך חדשה שיש בה תקווה, אנחנו זקוקים לחלומות חדשים, משותפים, שמרכיב הצדק, הרגישות האנושית והערבות ההדדית הם יסוד מכריע בהם. כדי לצאת לדרך חדשה אנו זקוקים לאנשים שמבינים כי מרכיב הסולידריות החברתית הוא רכיב בסיסי בכל חברה אנושית המבקשת לשרוד לאורך זמן; על כן הצורך לעזוב את החשיבה הסקטוריאלית לטובת חשיבה הלוקחת אחריות על עתידם וטובתם של כל יושבי הארץ הזאת, הצורך הזה הוא קונצפטואלי לכל מנהיגות שהיא, ויסוד מוקדם לה.

המאמר פורסם ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 11: "איזו מנהיגות דרושה לנו". לחצו כאן להזמנת הגיליון

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה